G7, İsrail'e yönelik yumuşak saldırı nedeniyle 'rahatlama': şimdi Ukrayna'ya bağlılık

kunteper

Global Mod
Global Mod
Uluslararası toplum rahat bir nefes aldı. İsrail'in İran topraklarına yaptığı atfedilen saldırı, birçok Batılı başbakanın bir şekilde umduğu şekilde gerçekleşti. Tahran'dan ve hassas nükleer tesislerden uzakta, hedefli bir baskın, hiçbir kurbana yol açmayacak ama aynı zamanda ayetullahlara bir uyarı gibi geliyor. Haber, G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na sahne olan Capri'de ılımlı bir takdirle karşılandı.

'Evin efendisi' Antonio Tajani, taraflar arasındaki “gerginliğin azaltılması” çağrısını defalarca yinelediği son basın toplantısında, İsrail'in “sağduyuyla” hareket etme talebini yerine getirdiğini açıkladı. Özel bir oturuma katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'nın teşvikiyle Campania adasındaki toplantıda da net bir siyasi irade ortaya çıktı. Ukrayna'nın hava savunmasını hızlandırın.

Capri'de sonuçlanan G7, “uluslararası açıdan karmaşık günlerde gerçekleşti – toplantıyı özetleyen Tajani'yi tanıdı – ancak bu üç günlük çalışmanın başarılı olduğuna inanıyorum çünkü kaydettik en önemli uluslararası konularda büyük bir amaç birliği ve yakınlaşma“. Ortadoğu'dan başlayarak.

İsrail

İsrail'in İsfahan vilayetine düzenlediği baskın, sabah oturumunun tüm gündeminin yeniden gözden geçirilmesini zorunlu kıldı ve sahneye hakim oldu. Soru üzerine İsrail-İran “Hemen açık bir mesaj olmasını istedim: G7'nin siyasi hedefine gerilimi azaltma deniyorFarnesina başkanı gazetecilerin önünde yaptığı açıklamada, Tahran'ı Yahudi Devletine karşı saldırının tekrarlanmasına karşı uyaran G7 sonuçlarının kabul edildiğini vurguladı.

Bakanlar, “İran hükümetinin istikrarsızlaştırıcı eylemlerinden sorumlu tutulacağını” belirttiler ve daha sonra “İslam Cumhuriyeti'nin çeşitli istikrarsızlaştırıcı girişimlerine yanıt olarak şimdi daha fazla yaptırım veya başka önlemler almaya hazır olduklarını” söylediler.

Tel Aviv ve Tahran'daki İtalyan büyükelçilikleriyle temas halinde olan ve İran'daki İtalyanların koşulları konusunda güvence veren bakan, büyük ölçekli misillemelerden kaçınmanın aynı zamanda G7'nin iş ve kararlılığının meyvesi olduğunun altını çizdi. iklim”.

Yedi Dışişleri Bakanı Grubu'nun taahhüdünün bölgedeki “ateşi söndürmek” olduğunu söyleyen Tajani, ilerleme kaydetmenin önemini vurguladı. Gazze'deki savaş hakkındaher şeyin kökenindeki kriz: Derhal ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması, insani yardımda artış uzun vadede mümkün olan tek çözüm olarak iki devletli çözümü belirten Dışişleri Bakanı'nın sıraladığı öncelikler bunlar. Açıkçası Hamas'ın varlığını içermeyen bir çözüm.

Tajani daha sonra İsrail'in ABD'ye “son dakikada” bilgi verdiğini açıkladı. Ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken, özel bir soru üzerine, ABD'nin İsrail'in İran'a karşı “herhangi bir operasyonuna dahil olmadığını” açıkladı ve Washington'un bilgilendirilip bilgilendirilmediğini ve ne zaman bilgilendirildiğini teyit etmedi.

Blinken, İtalya'nın Orta Doğu'da bir orman yangınının çıkmasını önlemedeki “kritik rolünü” kabul ederek, “Çalışmamız gerilimi azaltmaktır” diye ekledi. Tajani'nin onayladığı bir rol. “G7 ülkelerinin hepsinin İran'la diplomatik ilişkisi yok; saldırıdan birkaç saat önce (İsrail'e karşı) Dışişleri Bakanı'yla yaptığım gibi, siyasi konumumuzu, gerilimi azaltma kararlılığımızı yineleyen açık mesajlar vereceğiz. dedi.

Ukrayna

G7 dışişleri bakanları arasındaki görüşmelere yön veren bir diğer konu da Ukrayna'daki savaş oldu. Kuleba ve NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg'in baskısıyla karşı karşıya kalan Kiev'in Patriot ve Samp/T hava savunma sistemlerini garanti altına almak için mümkün olan her şeyi yapmaya kesin bağlılık. “Başbakan Giorgia Meloni'yi kararlı liderliğinden dolayı özellikle takdir ettiğini” ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, “G7'nin her bir üyesinin Ukrayna savunmasına olağanüstü bir katkı yaptığını” belirtmekte istekliydi. Aylardır Kongre'de bloke edilen yardım paketiyle ilgili olarak da şunları vurguladı: “En önemli şey oy vermek. Bunların pratikte anında derin bir fark yaratacaklarını ve Ukrayna'nın kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını sağlayacaklarını biliyorum.” 'Rus saldırganlığı'.

Tajani, Kuleba'ya “adil ve kalıcı bir barışa ulaşmanın G7'nin İtalya başkanlığının önceliği olduğunu” yineledi. Basın toplantısında ikilinin Savunma Bakanı Guido Crosetto ile görüştüğünü açıkladı. G7'nin nihai belgesinde siyah beyaz olarak belirtilen taahhüdü yineleyerek, “Ukrayna'ya hava koruması açısından da yardım etmek için mümkün olan her şeyi yapacağız” dedi. Metinde bakanlar, “hayat kurtarmak ve kritik altyapıyı korumak için özellikle Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını ifade ettiler. Bu amaçla ortaklarımızla da çalışacağız.”

“Ukrayna'ya savunma ve güvenlik yardımlarımızı yoğunlaştırıyoruz ve ülkeye yardımcı olmak için üretim ve teslimat yeteneklerimizi artırıyoruz. Aynı zamanda Ukrayna'nın gelecekte kendini savunabilecek ve her türlü saldırıya karşı caydırabilecek bir güç oluşturmasına yardım etme çabalarını da destekliyoruz.” Pazartesi günü Lüksemburg'da buluşacak olan jumbo'.

Ayrıca okuyun