Ukraynalılar, Rusya’daki Akrabaların Savaş Olduğuna İnanmadığını Buluyor

urfali

Global Mod
Global Mod
LVIV, Ukrayna — Rusya’nın Kiev’e top mermisi atmaya başlamasından dört gün sonra, Ukraynalı bir lokantacı olan Misha Katsiurin, Rusya’nın Nizhny Novgorod şehrinde yaşayan bir kilise koruyucusu olan babasının neden bunu yapmadığını merak ediyordu. Onu kontrol etmek için aramadım.

33 yaşındaki Bay Katsiurin bir röportajda “Savaş var, ben onun oğluyum ve o aramıyor” dedi. “Ben de onu kendim aradım ve Rusya’nın bizi bombalamaya başlamasından sonra ailemle birlikte Kiev’de işlerin nasıl gittiğini anlattım. Çocuklarımı ve karımı tahliye etmeye çalıştığımı, her şeyin son derece korkutucu olduğunu.

Beklediği yanıtı alamadı. Babası Andrei ona inanmadı.

“Hayır, hayır, hayır, durmak yok,” dedi Bay Katsiurin, babasının ilk tepkisi hakkında.

Misha Katsiurin, sağ, babası Andrei ile. Kredi… Misha Katsiurin

“O restoranlarını gönüllü merkezlerine dönüştüren ve geçici olarak batı Ukrayna şehri Ternopil yakınlarında kalan Bay Katsiurin, ülkemde işlerin nasıl gittiğini anlatmaya başladı” dedi. “Bana bağırmaya başladı ve ‘Bak, her şey böyle gidiyor. Onlar Nazi.’”

Ukraynalılar anavatanlarındaki Rus saldırılarının yıkımıyla uğraşırken, birçoğu da ailelerinden kafa karıştırıcı ve neredeyse gerçeküstü bir tepkiyle karşılaşıyor. Rus askerlerinin masum insanları bombalayabileceğine veya hatta bir savaşın yaşandığına inanmayı reddeden Rusya’daki üyeler.

Bu akrabalar, esasen Kremlin’in resmi konumunu benimsediler: Başkan Vladimir V. Putin’in ordusu, Ukrayna’yı “Nazilerden arındırmak” onurlu misyonuyla sınırlı bir “özel askeri operasyon” yürütüyor. Putin, işgali meşrulaştırma girişimlerinde, ana dili Rusça olan ve Yahudi kökenli bir Ukraynalı olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’den “uyuşturucu bağımlısı bir Nazi” olarak söz etti.

Bu anlatılar, Kremlin’in çoğu Rus’un aldığı mesajları şekillendirirken bağımsız haber haberciliğini kısıtlamaya yönelmesiyle, Rus devletinden yayılan bir dezenformasyon dalgasının ortasında ortaya çıkıyor.

Rus televizyon kanalları, Ukrayna’nın başkenti Kiev ve banliyölerinin bombardımanını veya Kharkiv, Mariupol, Chernihiv ve diğer Ukrayna şehirlerine yönelik yıkıcı saldırıları göstermiyor. Ayrıca, Rus birliklerinin birkaç gün önce ele geçirdiği güneydeki büyük bir şehir olan Kherson gibi yerlerde bariz olan barışçıl direnişi ve Rusya’da ortaya çıkan savaşa karşı protestoları kesinlikle göstermiyorlar.

Bunun yerine Rus askerleri arasındaki kayıpları tartışmadan Rus ordusunun başarılarına odaklanırlar. Birçok devlet televizyonu muhabiri, füzeler ve havanlar tarafından dövülen şehirlerde değil, doğu Ukrayna’da bulunuyor. Son haberler, Kiev’in kuzeyindeki bir karayolu üzerinde 40 mil uzunluğundaki Rus konvoyundan bahsetmedi.

Cuma günü Rusya, Facebook ve Twitter’ın kontrolsüz bilgileri engellemeye çalışmasını da yasakladı.

Bütün bunlar, dedi Bay Katsiurin, babasının kendisine neden “Orada insanlara yardım eden Rus askerleri olduğunu” söylediğini açıklıyor. Onlara sıcak giysiler ve yiyecek veriyorlar.”

Cumartesi günü Ukrayna’nın Mykolaiv kentindeki çatışmalarda bir Rus askeri aracı imha edildi. Rusya’nın kayıplarının görüntüleri ülke içinde pek görülmüyor. Kredi… Tyler Hicks/The New York Times

Katsiurin hayal kırıklığında yalnız değil. Valentyna V. Kremyr, Rusya’daki erkek ve kız kardeşine, oğlunun Kiev’in Kiev banliyösü Bucha’daki yoğun çatışmalar nedeniyle günlerce bir sığınakta kaldığını söylemek için yazdığında, kendisi de inanmazlıkla karşılandı.

Kremyr bir telefon görüşmesinde “Kiev’de her şeyin sakin olduğuna, kimsenin Kiev’i bombalamadığına inanıyorlar” dedi. Kardeşlerinin Rusların askeri altyapıya “kesinlikle ve bu kadar” vurduğunu düşündüklerini söyledi.

Perm’de yaşayan kız kardeşi Lyubov’un işgalin ikinci günü olan 25 Şubat’ta doğum gününü kutladığını söyledi. Bayan Kremyr sahadaki durum hakkında cevap yazdığında, kız kardeşinin doğrudan mesaj yoluyla yanıtı basitti: “Kiev’i kimse bombalamıyor ve aslında babanızın savaştığı Nazilerden korkmanız gerekir. Çocuklarınız hayatta ve sağlıklı olacak. Ukrayna halkını seviyoruz ama kimi başkan seçeceğiniz konusunda çok düşünmeniz gerekiyor.”

Kremyr, güvenilir medya sitelerinden Bucha’da parçalanmış tankların ve yıkılan bir binanın fotoğraflarını Krasnoyarsk’taki kardeşine gönderdiğini, ancak sarsıcı bir yanıtla karşılaştığını söyledi: “Bu sitenin yalan haber olduğunu söyledi. “dedi ve esasen Ukrayna ordusunun Ruslara yükledikleri zararı yaptığını söyledi.

Kremyr, Rus güçlerine atıfta bulunarak “Onları yaptıklarına ikna etmek imkansız” dedi.

Anastasia Belomytseva ve kocası Vladimir de aynı sorunla karşılaşıyor. Onlar, Ukrayna’nın kuzeyinde, Rusya sınırına yakın, Rus bombaları tarafından ağır şekilde vurulan Kharkiv’de yaşıyorlar. Ancak bir röportajda işgali 7 yaşındaki kızlarına anlatmanın bazı akrabalarına anlatmaktan daha kolay olduğunu söylediler.

Anastasia Belomytseva ve ailesi. Kredi… Anastasia Belomytseva

“Onlar Burada neler olduğunu tamamen anlamıyorlar, bize sebepsiz yere saldırdıklarını anlamıyorlar” dedi Bayan Belomytseva. Büyükannesi ve Bay Belomytseva’nın babası Rusya’da.

Bir saldırı olduğuna inanıp inanmadıkları sorulduğunda Belomytseva, “HAYIR!” yanıtını verdi.

Kharkiv’in bazı bölümleri enkaz haline getirildi ve belediye binası yanmış bir kabuk. Bayan Belomytseva, Instagram’da akrabalarına bombalamaların videolarını gönderdiğini söyledi, ancak onlar sadece Kremlin’in, işgalin sadece “özel bir askeri operasyon” olduğu ve hiçbir sivilin hedef alınmayacağı yönündeki sık sık tekrarlanan iddialarıyla yanıt verdi.

Gerçekte, Birleşmiş Milletler’e göre Cumartesi gecesi itibariyle 350’den fazla sivil öldü. Gerçek geçiş ücreti muhtemelen çok daha yüksek.

Çerkasya’da yaşayan 60 yaşındaki Svetlana için kabul edilmesi en zor şey, Belarus’ta yaşayan kız kardeşinden ve Rusya’nın Tomsk kentindeki kuzenlerinden aldığı tavsiyedir: ve diğer Ukraynalılar neler olup bittiğiyle ilgilenmemeli.

“Bunun olduğuna inanmadıklarından değil, üst düzey politikacıların bunu çözmesi gerektiğini düşünüyorlar” dedi Svetlana. soyadını vermekten rahatsız oldu.

“Onlara bizim de insan olduğumuzu söylüyorum ve bu bizi etkiledi” dedi. “Başlarını kuma gömmemelerini istedim, annelerden oğullarını askere göndermemeyi düşünmelerini istedim. Cevap benim için inanılmazdı. Yani, politikacılar her şeyin suçlusu.”

Kuzeniyle bir WhatsApp alışverişinde bulundu ve kuzeninin de Rus devlet televizyonu tarafından öne sürülen bir anlatı tarafından etkilendiğini gösterdi: Batı’nın bu savaşı körüklediği, iki “kardeş ulusun” birbirleriyle savaştığını görmekten heyecan duydu ve bundan önemli bir kâr elde etmeyi bekliyordu.

Kuzeni, Batılı savunma şirketlerinin karlarını artırdığını ve Batı için alternatif enerji kaynakları tedarik edildiğini iddia eden bir dizi mesaj gönderdi.

Umduğu yanıt bu değildi – Ukraynalılar için durumun ciddiyetinin farkında olmamak ya da insan yaşamının kaybına sempati duymak.

Pazar günü Medyka’da Polonya sınırındaki Ukraynalı mülteciler. Kredi… The New York Times için Maciek Nabrdalik

“Onlara her gün gerekli bilgileri gönderiyorum, ancak yanıt, ‘Bu hiç de böyle olamaz, kimsenin sivillere ateş edemeyeceği veya vurmayacağı bir tür sahte bilgi’ dedi.

Ms. Harkovlu Belomytseva, kocasının Rusya’daki ailesiyle hala iletişim kurmaya çalışırken, sekiz yıl önce Kırım’ın ilhakı ve doğu Ukrayna’nın işgalinden sonra akrabalarının çoğunu orada kestiğini söyledi.

Ancak Bay Katsiurin, en yakın aile üyelerini hayatından çıkaramayacağını söyledi.

“Onlar bizim akrabalarımız, sahip olduğumuz en yakın insanlar ve bu onlarla ilgili değil” dedi. “Babama kızgın değilim – Kremlin’e kızgınım. Rus propagandasına kızgınım. Bu insanlara kızgın değilim. Bu durumda onları suçlayamayacağımı anlıyorum.”

Babasından ayrılmayı düşündüğünü, ancak bunun yanlış yanıt olduğuna karar verdiğini söyledi. En kolayı ‘tamam artık babam yok’ demek olur” dedi. “Ama bunu yapmam gerektiğine inanıyorum çünkü o benim babam .”

Herkes ailelerine gerçeği açıklamaya çalışırsa anlatının değişebileceğini söyledi. Instagram’da babasının inançsızlığından şikayet eden bir gönderi viral hale geldikten sonra, Ukraynalılara savaş hakkında aile üyeleriyle nasıl konuşacakları konusunda talimatlar içeren “Baba, inan” anlamına gelen papapover.com adlı bir web sitesi başlattı.

“Ukrayna’da akrabası olan 11 milyon Rus var” dedi. “11 milyon insanla, devrimden en azından bir direnişe kadar her şey olabilir.”

Nataliia Yermak raporlamaya katkıda bulundu.
-