Ukrayna, nükleer silahlarla savaşı kazanacak mı? Zelensky'nin söyledikleri

kunteper

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık 1000 gündür Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna nükleer silahlara dönmeyi mi düşünüyor? Bild'in bir makalesi, Kiev'deki isimsiz bir üst düzey kaynağın sözlerini aktararak konuya dikkat çekti. Vladimir Putin yönetimindeki silahlı kuvvetler yeniden başkente yönelirse Ukrayna, 1990'larda terk edilen nükleer cephaneliğini yeniden faaliyete geçirebilir.

Mesajda, “Malzememiz var, bilgimiz var. Eğer emir gelirse ilk bombayı almak için birkaç haftaya ihtiyacımız olur. Batı, Rusya'nın kırmızı çizgilerini daha az, bizim kırmızı çizgilerimizi daha çok düşünmeli.”

Rusya, 2,5 yıldan fazla süredir devam eden bir çatışmada periyodik olarak nükleer silah kullanma tehdidinde bulunuyor. Moskova yakın zamanda doktrinini değiştirmeyi ve nükleer güçlerin desteklediği ülkelerin gerçekleştirdiği saldırılara atom silahlarıyla yanıt verilmesi olasılığının önünü açmayı da önerdi. Başka bir deyişle Ukrayna, Rusya topraklarındaki askeri hedefleri vurursa tepki aşırı olabilir.

Zelensky'nin Trump'a sözleri

Aynı saatlerde Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin açıklamaları nükleer silahlar konusuna geri dönüyor
Donald Trump'la yaptığımız konuşmayı düşünüyorum. Kiev lideri, Ukrayna'nın NATO'ya katılmak istediğini, çünkü Batı'nın baskısı altında bağımsızlık üzerine vazgeçtiği atom bombasının geri dönüşüne halel getirmeksizin, NATO'yu tek güvenilir güvenlik garantisi olarak gördüğünü açıkladı. Rusya'nın başlattığı saldırının yüzü.

Zelensky, 1991 yılında Ukrayna'nın kendi topraklarında bulunan eski SSCB nükleer cephaneliğinden vazgeçme karşılığında bir dizi ülkeyle güvenlik garantileri müzakereleri yaptığını, ancak “garantörlerden” biri olan Rusya'nın Budapeşte Memorandumunu “ihlal ettiğini” hatırladı.

Gerçek şu ki, bu anlaşmaların Moskova'yla “işe yaramadığını” da sözlerine ekledi. Zelensky, nükleer silahlara sahip tüm ülkeler arasında, şöyle devam etti: “Nükleer silahları hangi ülke feda etti? Yalnızca Ukrayna. Peki bugün kim savaşıyor? Yalnızca Ukrayna. Donald Trump'la yaptığım görüşmede bunların gerçekler olduğunu söyledim. Peki bunun yolu nedir? dışarı? Ya tekrar nükleer silahlara sahip olmaya başlarız ve bunlar bizim için bir miktar koruma sağlar ya da bir çeşit ittifak kurmalıyız.. NATO dışında daha etkili bir ittifak bilmiyoruz. NATO ülkeleri herhangi bir savaşa girmiyor. NATO ülkelerinin halklarının hepsi hayatta, şükürler olsun. Bu yüzden NATO'yu seçiyoruz. Nükleer silahları seçmiyoruzNATO'yu seçiyoruz ve sanırım Donald Trump beni dinledi. Bana iyi argümanlarım olduğunu söyledi” diye bitirdi.

Dava açıldı, inkar gerekiyor

NATO'ya evet, dolayısıyla nükleer silahlara hayır. Zelensky'nin Trump'la diyaloğundaki sözleri net görünüyor ancak olayı yatıştırmaya yetmediği ortada. Bild makalesinde yer alan sözlerin “saçmalık” olarak damgalanması için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı makamının resmen müdahale etmesi gerekiyor. Akşam saatlerinde NATO Genel Sekreteri Mark Rutte ile yaptığı görüşme sonrasında Zelensky'nin bir kez daha kendini ifade etmesi gerekiyor: “Nükleer silah üretmeyi planladığımızı hiçbir zaman söylemedik.”