Trump, Netanyahu ve Üçüncü Dünya Savaşı Tehdidi: Ne Dediler

kunteper

Global Mod
Global Mod
Kasım ayındaki seçimleri kazanamazsam Orta Doğu'da “Üçüncü Dünya Savaşı” riski varDonald Trump, bugün, 26 Temmuz'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eşi Sarah'ı Mar a Lago'da karşıladığında bunu söyledi.

Beyaz Saray için Cumhuriyetçi aday, İsrail liderini ve eşini ikametgahının kapısında öpücükler ve el sıkışmalarla sıcak bir şekilde karşıladıktan sonra poz verdi ve iki misafirle “güzel bir fotoğraf çektirelim” dedi. Trump, Netanyahu ve eşine “Ne büyük bir onur. İçeri gelin, içeri gelin,” dedi. Sara Netanyahu, “Sizi özledik,” yorumunu yaparken Trump, Beyaz Saray'da olduğu önceki bir toplantıya atıfta bulunarak “şimdiye kadar yediğim en iyi akşam yemeği”nden bahsetti.

Trump ve Netanyahu daha sonra 7 Ekim'de büyükbabaları Eliyahu Bibas'ın isteği üzerine Hamas tarafından Kibbutz Nir Oz'dan kaçırılan Bibas çocuklarından birinin fotoğrafına baktılar. Trump, “Bununla başa çıkacağız” dedi.

“Kazanırsak her şey basit olacak, her şey çalışacak ve çok hızlı olacak. – eski cumhurbaşkanı konuşmasının başında gazetecilere şöyle seslendi: “Eğer kazanamazsak Ortadoğu'da büyük savaşlar, belki de Üçüncü Dünya Savaşı yaşarız.”

“Bugün, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana hiçbir zaman olmadığı kadar Üçüncü Dünya Savaşı'na yakınız.Trump, “Ülkemizi yöneten beceriksiz insanlar olduğu için hiç bu kadar yakın olmamıştık” dedi. Ardından şunları ekledi: “Bir Yahudi'nin Kamala Harris'e nasıl oy verebileceğini bilmiyorum.” “İsrail'e karşı pek nazik olmadılar.”

Son yıllarda oldukça soğuk olan Netanyahu ile ilişkisi hakkında, iş adamı “Hiçbir başkan İsrail için benim yaptığımı yapmadı” dedi. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki Mar-a-Lago'daki ikametgahında İsrail Başbakanı Benjamin 'Bibi' Netanyahu ve eşi Sarah ile görüşürken bunu söyledi. “Her zaman harika bir ilişkimiz oldu ve eğer böyle bir ilişkim olmadıysa, gizli bir silahım var. Biliyor musun, bu ne? Sarah” diye ekledi Trump, ellerini Netanyahu'nun eşinin omuzlarına koyarak. “Sarah'ım var. Sarah'ım olduğu sürece, önemli olan tek şey bu” diye devam etti Trump. Ve son olarak, rehinelerin hala Hamas'ın elinde olmasının “kabul edilebilir bir durum olmadığını” söyledi: “Hemen geri verilmeliler”.

Netanyahu: “Umarım bir anlaşmaya varırız, Roma'ya bir heyet göndereceğim”

İsrail Başbakanı, Trump ile yaptığı görüşmede, rehine anlaşmasıyla ilgili görüşmeler için erken saatlerde Roma'ya bir ekip göndereceğini teyit ederek, “Gazze Şeridi ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda bir anlaşmaya varacağımızı umuyorum, bunu zaman gösterecek” dedi.

“Elbette bir anlaşmaya varmak için istekliyiz ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Askeri baskımızdan sonra bir miktar hareketlenme oldu. Bir anlaşmaya varmak için yeterli hareketlenme olmasını umuyorum,” dedi Netanyahu.

Ayrıca okuyun