Tesla, Avrupa Montaj Fabrikasını Açmak İçin Onay Aldı

urfali

Global Mod
Global Mod
BERLIN — Alman makamları, aylarca süren gecikmeler ve anlaşmazlıkların ardından Tesla’nın Avrupa’daki ilk büyük montaj fabrikasında elektrikli araç ve pil hücresi üretimine başlaması için Cuma günü nihai onayı verdi. elektrikli otomobil şirketi, Model Y spor arazi aracının üretimine başlayacak.

Tesla, endüstrinin ilk trilyon dolarlık otomobil üreticisi haline geldiği 2021 yılında rekor satışlar kaydetti. Berlin’in hemen dışında, Brandenburg eyaletinde bulunan yeni tesisin, otomobillerinin halihazırda elektrikli araçlar arasında en çok satanlar olduğu Avrupa’da şirketin kazancını artırması bekleniyor. ABD devinin gelişi, Almanya’nın geleneksel otomobil üreticilerine, oyunlarını yükseltmeleri veya bir teknoloji devi kadar rakip olarak görülen bir şirkete kaybetmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Tesla, Gigafactory Berlin-Brandenburg olarak bilinen yeni tesiste 500.000 araç üretmeyi planladığını söyledi. İnşaatın üretime başlaması iki yıldan fazla sürdü – Almanya’daki büyük bir fabrika için rekor bir süre, ancak şirketin genel müdürü Elon Musk’ın umduğundan daha yavaş.

Brandenburg valisi Dietmar Woidke, 537 sayfalık idari bildirimin Cuma günü Tesla temsilcilerine teslim edildiğini duyurdu.

Cuma günü yapılan duyuru, Frankfurt’ta bir hakimin, tesisin su sorunları nedeniyle açılmasına karşı bir dava açmayı düşündüğü sırada geldi. Yerel yetkililer, çevre aktivistleri tarafından açılan davanın tesisin açılışını rayından çıkarmayacağını savundu.

Bay Musk, Kasım 2019’da Berlin’de düzenlenen bir ödül töreninde, tesisi – komünist Doğu Almanya günlerinde NATO’yu geri püskürtmek için eğitilmiş askerlerin bulunduğu bir yerde – inşa edeceğini duyurdu. Yerel yetkililer, Silikon Vadisi girişimcisine kur yapmaya hevesli olan, inşaat izinlerini aylarca süren olağan zaman çizelgesi yerine birkaç hafta içinde aceleye getirdi.

Ancak Tesla’nın geçen Nisan ayında siteye bir pil üretim tesisi eklemek istediğini açıklamasının ardından, ekstra evrak gerektiren bir adım olarak üretim durmaya başladı. Brandenburg yetkilileri, geçen yılın sonundan önce Tesla’dan nihai belgeleri aldıklarını söyledi.

Bu gelişmekte olan bir haberdir. Güncellemeler için tekrar kontrol edin.
-