Kongre ile görüşen Zelensky, daha fazla jet ve uçuşa yasak bölge talep ediyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü 300’den fazla Kongre üyesiyle görüştü ve onlardan Rus petrolünün ithalatını yasaklamalarını ve ülkesine daha fazla jet göndermelerini istedi. aramak.

Zoom üzerinden gerçekleştirilen toplantı, Bay Zelensky’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez her iki Kongre binasına hitap etmesiydi.

Görüşme sırasında, Bay Zelensky ayrıca uzun zamandır aranan taleplerinden birini yineledi: Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi. Batılı hükümetler, NATO ve Rus güçleri arasında doğrudan çatışma riskini öne sürerek bu fikri neredeyse imkansız olarak reddettiler.

Connecticut Demokrat Temsilcisi Jim Himes, Bay Zelensky için “Güçlü duruyor, ancak daha fazla yardım için yalvardı” dedi. “Uçaklar, petrol ambargosu, devam eden askeri yardım.”

Bay. Alaska Cumhuriyetçi Senatör Dan Sullivan’a göre Zelensky, milletvekillerine Rus petrolüne yönelik bir yasağın bazı Rus bankalarını SWIFT finansal mesajlaşma sisteminden çıkarmaktan “daha güçlü” olacağını söyledi. Geçen hafta, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, uzmanlar böyle bir hareketin büyük ölçüde sembolik olacağını söyleseler de, Rus enerji ürünlerinin ithalatını yasaklaması için Beyaz Saray üzerindeki baskıyı artırdılar.

Milletvekilleri ayrıca, Bay Biden’in geçen hafta sonu ülkeye 350 milyon dolarlık silah sevkiyatına izin vermesine rağmen, Ukraynalıları silahlandırmak için daha fazla askeri teçhizat göndermeye çağırıyorlar. ABD askeri depolarından başka bir ülkeye tek yetkili silah transferi. Cumartesi günü, Bay Zelensky, NATO liderliğindeki bir uçuşa yasak bölgenin yokluğunda ek uçak ve insansız hava araçlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı, çağrıdaki milletvekilleri söyledi.

Polonya, Bulgaristan ve Slovakya’nın Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyeceklerini söylemesinin ardından savunması geldi.

Nebraska Cumhuriyetçisi Senatör Ben Sasse toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Zelensky’nin mesajı basit: ‘Gökyüzünü kapatın ya da bize uçak verin’” dedi. “Seçeneklerimiz konusunda net olalım: Uçuşa yasak bölge, Amerikan pilotlarını Rus jetlerine ve hava savunma sistemlerine karşı savaşa göndermek anlamına gelir – nükleer güçler arasında hızla kontrolden çıkabilecek bir savaşta.”

Bay Sasse, ABD’nin “Ukraynalılara kesinlikle uçak, helikopter ve İHA göndermesi gerektiğini” veya insansız hava araçlarını ekledi.

New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer, görüşme sırasında Bay Zelensky’ye, Kentucky Cumhuriyetçisi ve azınlık lideri Senatör Mitch McConnell’in “iki partili bir şekilde çok sıkı çalıştıkları” sözünü verdi. Biden yönetiminin geçen hafta talep ettiği gibi, Ukrayna’ya 10 milyar dolarlık yardım paketini hızla onaylamak için.

“Cumhurbaşkanı Zelensky, Doğu Avrupa ülkelerine Ukrayna’ya Rus yapımı uçaklar sağlamaları için umutsuz bir çağrıda bulundu” dedi. “Bu uçaklara çok ihtiyaç var. Ve yönetimin transferlerini kolaylaştırmasına yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.”
-