Bir Rus Gazeteci İçin Aile Ticareti Ayrılıktır

urfali

Global Mod
Global Mod
Bu röportaj, bugün dünyada gelişen önemli hikayelere önemli katkılarda bulunan kadınların altını çizen en son Kadın ve Liderlik özel raporumuzun bir parçasıdır. Konuşma düzenlendi ve kısaltıldı.

62 yaşındaki bir gazeteci olan Zoya Svetova, Rusya’da neredeyse bir asırlık aktivizm ve hükümet tarafından uygulanan cezalarla dolu bir geçmişe sahip Moskova ailesinin bir parçasıdır. 2018 yılında, cezaevinde dövüldükten sonra ölen siyasi olmayan bir Rus avukat ve vergi danışmanının adını taşıyan Magnitsky İnsan Hakları Ödülü ile onurlandırıldı ve daha yakın zamanda Fransa’nın en yüksek değeri olan Legion d’Honneur aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce ve 2 Mart’ta tekrar röportaj yaptı

Anne babanız ve büyükanne ve büyükbabanız “halk düşmanları” olarak adlandırıldı. Oğlunuz Tikhon Dzyadko, Rusya’daki tek bağımsız TV kanalı olan Rain [Kanal Dozhd] genel yayın yönetmeni , yakında tutuklanma korkusuyla ailesiyle birlikte ülkeyi terk etti. Bu, Rain’in yayından kaldırıldığı gün ve Rus yetkililer tarafından dairenizin 10 saatlik aranmasının beşinci yıl dönümündeydi. Ailenizin geleneğinde “halk düşmanı” olmak biraz var mı?

Geçenlerde FSB’ye [Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi, Sovyet KGB’nin halefi] yazdım, çünkü Rusya’nın uzak kuzeyindeki Arkhangelsk’te bir çalışma kampında beş yıl hizmet eden büyükannemin kayıtlarını arıyordum. Moskova Devlet Üniversitesi’nde Fransız Devrimi tarihçisi olan büyükbabam Grigory Friedland, bir “halk düşmanı” ile evliydi. Stalinist tasfiyeler sırasında tutuklandı ve 1937’de idam edildi. Orada beş yıl geçirdi ve dosyasını okumak istiyorum.

1980 Sovyet muhaliflerinden annem Zoya Krakhmalnikova da bir yıl hapiste ve beş yıl sürgünde, babam Feliks Svetov’un bir yıl hapis yattıktan sonra ona katıldığı Sibirya’da geçirdi.

Burada bir süreklilik var. Henüz böyle bir unvana layık değilim. [Gülüyor.] Ama göreceğiz.

Fransız hükümeti bana Legion d’Honneur nişanı verdi. Vladimir Putin de bu tarikatın bir üyesi, ancak büyük bir onura sahip olmasına ve ben sadece küçük bir şövalyeyim. Uyanabilir ve kendimi halkın düşmanı ilan etmiş olarak bulabilirim. Bu mümkün.

Ailenizin sözde suçu neydi?

Onlar muhalif ve dini eylemcilerdi. Annem dini metinler topladı. Batı’da, Almanya’da üretilen kitaplar yazdılar. KGB bunların Sovyet karşıtı propaganda olduğuna karar verdi. Annemin kitapları inançla, inançla ilgiliydi. Bunun, şu anda Rusya’da yaygın olarak gözlemlenen Ortodoks inancıyla ilgili olduğunu anlamak zor. Okurlarınız anlamayacak. Ruslar bile bunu anlayamıyor – bu tür kitaplar için hapse atılmak.

Aileniz sizi muhalif olarak mı yetiştirdi?

Ailem asla davranışlarımı yönlendirmeye çalışmadı. Nasıl yaşadıklarını gördüm ve örneklerini takip ettim. Ve 23 yaşında evlendiğimde, kocam Viktor Dzyadko – bir buçuk yıl önce öldü – ailemle aynı kalabalığın bir parçasıydı; aynı anlayışlar, aynı ilkeler. Sıra dört çocuğumuzu yetiştirmeye gelince biz de aynısını yaptık.

Şubat 2017’de şu anda oturduğum dairemde 10 saatlik bir arama yapıldığında, tüm aile beni desteklemeye geldi. O sırada, Prison Watch adlı resmi bir komitenin üyesi olarak, annemin 40 yıl önce hapsedildiği Moskova’daki Lefortovo da dahil olmak üzere, Rus hapishanelerini düzenli olarak ziyaret ediyordum. Sekiz yıl boyunca her hafta Moskova hapishanelerini ziyaret ederek yaptım. Ve bence FSB, koşullar hakkında doğruyu söylediğim için çok mutsuzdu. Aramayı yapanlar doğrudan bana sordular: Neden hapishanelere teröristleri ve casusları görmeye gidiyorsunuz?

Zoya Svetova’nın ebeveynleri muhalifler ve dini aktivistlerdi.

Magnitsky Ödülünü ne için aldınız?

Sergei Magnitsky’nin ölümünü öğrendiğimde, hikayenin derinliklerine inmeye karar verdim – birçok ayrıntı aldım, 20, 30 makale yazdım ve bir kitap yazacaktım. Magnitsky öldükten sonra hedefim şu oldu: Hastaları kurtarmak. Prison Watch’ın bir üyesi olarak resmi raporlar sunduk, ancak New Times’daki makalelerim çok etkiliydi. Hapishaneyi yöneten adamlar dergiye abone oldular ve sordular: Lütfen bizim hakkımızda kötü şeyler yazmayın. Kötü tanıtımdan herhangi bir komplikasyon istemediler ve bazen makalemden sonra mahkumlar serbest bırakıldı.

Ancak Rusya’da kendi oğullarınız da dahil olmak üzere birçok başarılı insan var (en büyüğü Filip Dzyadko, popüler bir eğitim sitesi olan Arzamas’ın kurucusudur) ; Timofey bir iş gazetesi olan RBK için yazıyor; Tikhon TV Rain’i yönetti). Putin’in sistemi onlara gelişme için geniş fırsatlar vermiyor mu?

Bu bir illüzyon. Hapishanelerde düzinelerce işadamını uydurma bir davada gördüm. Ülke bir mafya tarafından yönetiliyor – belki de doğrudan Amerikan anlamında değil. Yaşayabilir ve gelişebilirsin ama belli bir noktada birinin yolunu kesersin ve gidersin. Magnitsky’yi al. Hermitage Capital’in denetçisiydi, çok para kazandı, siyasete hiç karışmamış bir vatanseverdi. Ama sonra vergi makamlarına yolsuzluğu ifşa eden bir mektup yazdı – hepsi bu, hapsedildi, öldürüldü. Hücrelerinde eski valileri, belediye başkanlarını, savcıları, devlet memurlarını gördüm. Bugün bir arama emriyle geldin. Yarın kendin aranıyor, soyuluyor, hücreye atılıyorsun.

Birkaç hafta önce, en büyük korkunuzun kendi güvenliğiniz için değil, savaş için olduğunu ve Batılı ve Avrupalı liderlerin Bay Putin’in bundan kaçınmak için bir anahtar bulmaları gerektiğini söylediniz çünkü bu, Rusya’nın, ailenizin, Ukraynalıların ve dünyanın başına gelebilecek en kötü şey olun. Bunun geldiğini gördün mü?

En kötü kabuslarımda bile Rus Ordusunun Ukrayna şehirlerine saldırdığını hayal edemiyordum. Gerçekten korkutucu. Moskova, muhaliflerin ve gazetecilerin olası tutuklanmasından ülkeyi terk etmenin imkansız olacağı Cuma günü sıkıyönetim ilanına kadar en endişe verici söylentilerle dolu. Her sabah dairemde bir arama bekliyorum ve her zaman evde uyumuyorum.

Bir umudunuz var mı?

Rusya’da savaş karşıtı ruh hali artıyor, bu bir gerçek. İşte sadece bir örnek: Savaşa karşı çevrimiçi dilekçe yedi günde bir milyonun üzerinde imza aldı. Bu gerçekten çok fazla ve açıkçası bunlar sadece muhalefetten gelen sesler değil. Aktivistler her gün Moskova, St. Petersburg ve diğer büyük kasabaların sokaklarına çıkıyor. Yedi gün süren savaşta 6.000’den fazla kişi gözaltına alındı. Rusya için çok fazla.
-