ABD’li milletvekilleri, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölgeye büyük ölçüde karşı olduklarını söylüyorlar.

urfali

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON – Pazar günü Kongre üyeleri, Capitol Hill’de yaygın olarak tutulan bir tutum haline gelen şeyin altını çizdi: ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline Rus petrol ithalatını yasaklayarak karşılık vermelidir. nükleer güçleri savaşa çekebilecek ülke üzerinde uçuşa yasak bölge.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekilleri, Pazar sabahı çeşitli televizyon haber programlarında bu pozisyonu aldılar.

“Bu savaşı ve giriştikleri bu canice kampanyayı finanse etmek için kullandıkları petrolü Rusya’dan almaya devam etmenin hiçbir anlamı yok”, Florida Senatörü Marco Rubio, Senato İstihbaratında en üst düzey Cumhuriyetçi Komite, CNN’in “Birliğin Durumu” hakkında söyledi. Ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin Cumartesi günü Kongre’ye bu talebi yapmasının ardından Ukrayna’ya malzeme ve uçak tedariki için destek olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak Bay Rubio ve diğerleri, Bay Zelensky’nin de talep ettiği gibi, ABD’nin Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge dayatmasının risklerinin çok büyük olduğunu söyledi. ABC’nin “Bu Hafta” programında Bay Rubio, bu hareketin ABD’yi doğrudan Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa çekeceğini ve nükleer silahlı iki güç arasında bir çatışma başlatacağını söyledi.

“Bu, III. Herkesin uymak zorunda olduğu bir kural değil. Bu, Rusya Federasyonu’nun uçağını düşürme isteğidir.”

Connecticut Demokrat Senatör Christopher S. Murphy, “Fox News Sunday” konusunda hemfikirdi: “Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’ya sahip olmanın bizim, Avrupa’nın çıkarına olduğunu düşünmüyorum. dünyanın en büyük, en donanımlı nükleer süper güçleri – doğrudan birbirlerine karşı savaşacaklar.”

Bay Murphy, Ukraynalı yetkililerin ek destek taleplerine yanıt olarak, Kongre’nin Ukrayna’ya daha fazla silah ve insani yardım sağlamak için bu hafta 10 milyar dolarlık acil harcama yasasını geçirmesini beklediğini söyledi.

10 milyar dolarlık teklif, Pentagon’a ABD birliklerinin NATO ülkelerine konuşlandırılmasını, artan istihbarat ve siber güvenlik desteğini ve Savunma Bakanlığı’nın halihazırda Ukrayna’ya gönderdiği silahları yenilemek için 4.8 milyar dolarlık ek fon içeriyor. Stinger füzeleri gibi. Ayrıca, bombalanan ülkeden kaçan 1,5 milyon mülteci de dahil olmak üzere, Ukraynalılar için ekonomik ve insani yardım için 4,25 milyar dolarlık yeni finansmanı da içeriyor.

Iowa Cumhuriyetçisi Senatör Joni Ernst, “Fox News Sunday”de yaptığı açıklamada, “Ukrayna’yı takviye ettiğimizden ve mümkün olduğunca çok ölümcül yardım sağladığımızdan emin olmamız gerekiyor” dedi. “Avrupa’ya akacak mültecileri sağlayabileceğimizden emin olarak” insani yardımı da güçlendiriyoruz.

Uçuşa yasak bölge önerisinin reddedilmesine ilişkin dikkate değer bir istisna vardı. Batı Virginia Demokrat Senatör Joe Manchin III, NBC’nin “Meet The Press” programında “Masadan hiçbir şey almam” dedi.

Bay Manchin, Rus saldırganlığını caydırmak için ek adımlar atmaktan “Bizim için tereddüt etmek veya özgür dünyada herhangi birinin tereddüt etmesi yanlış” dedi.

Yorumlar, Bay Zelensky’nin 300’den fazla Kongre üyesiyle görüşmesinden bir gün sonra geldi ve onlardan Rus petrolünün ithalatını yasaklamalarını ve ülkesine daha fazla jet göndermelerini istedi.
-