ABD ve İsrail'e silah ambargosu, Tel Aviv'e baskı devam ediyor

kunteper

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları'nın imzaladığı mektupta silah ambargosu riskine ilişkin verilen ültimatomun ardından İsrail'e baskı. İsrail hükümetine yazdığı mektupta ABD, şu anda çok düşük olan yardım girişinin artmasına izin vermek için Gazze'ye 30 günlük bir süre içinde politika değişiklikleri talep ediyor. Tel Aviv'e gönderilen Amerikan askeri yardımını durdurma cezası altında.

“Geçmişte bunu yaptık, işe yaradı ve böylece Bunu İsrail'den yapıcı bir yanıt almak için yapıyoruz.Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, basın toplantısında bir soruya yanıt olarak şunları söyledi. Sözcü, aslında yönetimin geçen Nisan ayında benzer bir mektup gönderdiğini ve bu vesileyle bir mektup aldığını hatırlattı. İsrail hükümetinin yapıcı tepkisi.”Yardımda bir azalma gördük ve bunun dikkate alındığından emin olmak istiyoruz ve mektubun gönderilmesinin nedeni de bu.“diye ekledi Jean-Pierre.

Bu nedenle dün akşam ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller'dan güncelleme geldi. “Son birkaç günde – diye açıkladı – şunu gördük Bir miktar iyileşmenin ardından İsrail'in, Ürdün ordusunun insani yardım ulaştırdığı Ürdün yolunu yeniden açtığını gördük. Gazze'nin hemen kuzeyinden 50 kamyon bu yoldan geçti” dedi.

Miller daha sonra şunu hatırlattı: “Amerikan insani yardım yasasının, bunun engellenmemesini sağlamak için her şeyi yapan İsrail açısından bazı sonuçları vardır.”

Sözcüye göre, İsrail hükümeti “ayrıca Birleşmiş Milletler depolarını ve tesislerini iyileştirmek için adımlar attı” ve diğer insani yardım kuruluşlarının yardım depolama ve ulaştırma konusundaki lojistik yüklerini hafifletmek için.” Miller, “Bunlar ilk adımlar” diye vurguladı: ancak “daha fazla kamyon, yiyecek ve suyun gelmesini ve sivillerin temel ihtiyaçlara sahip olmasını istiyoruz” günlük yaşamları için.”

Gazze'ye yardım, İsrail'e 30 günlük ültimatom

Dışişleri Bakanı, Amerika'daki başkanlık seçimlerinden sonraki bir ay içinde İsrail'in Gazze'ye insani yardımı kolaylaştırmaması halinde, ABD'nin yabancı ülkelere askeri yardıma ilişkin kurallarının ihlali nedeniyle silah transferine yönelik ambargonun tetiklenebileceğini yazdı. Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen Pazar günü İsrailli bakanlar Yoav Gallant ve Ron Dermer'e hitaben yazdıkları mektupta.

Blinken ve Austin, “Bu önlemlerin uygulanmaması ABD politikası açısından sonuçlar doğurabilir” diye yazarak, “Gazze'deki insani durumun son haftalarda kötüleşmesine” ilişkin derin endişelerini dile getirdiler. Netanyahu hükümetinin Mart ayında verdiği sözlerin ardından Eylül ayında Şeride'ye daha az yardım girdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Miller geçen Salı günü mektubun Tel Aviv hükümetine gönderildiğini doğruladı: “İsrail hükümetine bunların yapılması gereken değişiklikler olduğunu açıkça belirtiyoruz ve onlara bunu yapmaları için uygun bir süre veriyoruz. “dedi. Miller, bunların “Gaz'a giren yardım sayısının şu anda gördüğümüz çok düşük seviyelerden geri döndüğünü görmek için yapılması gereken değişiklikler” olduğunun altını çizdi.

Miller daha sonra Washington'un “bir mektup gönderip bunun bir gecede gerçekleşmesini talep ettiği” fikrini reddederek, İsrailli yetkililere “insani yardımda ciddi bir artış” sağlanması için gerekli değişiklikleri yapmaları için “uygun” süre verildiğini savundu. .

Son olarak sözcü, Yabancı Askeri Yardım Yasası'nın idarenin, alıcı ülkelerin ABD insani yardımına erişimi keyfi olarak engelleyecek eylemlerde bulunmamasını sağlamasını gerektirdiğini hatırlattı.

ABD'nin İsrail'den isteği

Mektupta, dört geçişin tamamından günde 350 kamyonun Gazze'ye erişimi ve beşincisinin açılması, insani yardım eylemlerine en azından önümüzdeki dört ay boyunca sivillerin girmesine izin vermek için Şerit boyunca insani duraklamaların uygulanması talep ediliyor. Mawasi insani bölgesi kıştan önce iç bölgelere taşınacak. Blinken ve Austin, “Olumsuz eğilimi tersine çevirmek için İsrail'in vaatleri doğrultusunda 30 gün içinde somut önlemler alması gerekiyor” dedi.

Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, kanun gereği, İsrail'in bu yılın başlarında verilen, yardım akışını sınırlandırmayacağına dair güvencelere uyumunu “sürekli olarak değerlendirmelidir”. Ancak şimdilik ABD, değerli THAAD füze savunma sistemi de dahil olmak üzere İsrail'e silah sağlamaya devam ediyor.

ABD ayrıca İsrail'den sivillere yönelik olayların tartışılması için yeni bir iletişim kanalı açmasını ve ilk toplantının ay sonunda yapılmasını istiyor.

Ayrıca okuyun